Національний музей-садиба М.І. Пирогова Українська мова Руский язык English language
Н.И. Пирогов
Національний музей-садиба М.І. Пирогова"Быть счастливым счастьем других - вот настоящее счастье, вот жизни земной идеал."
Про музей Адреса, транспорт, контакти Інформація для відвідувачів Наукова діяльність, друковані видання Експозиції Фотогалерея До 75-річчя Національного музею-садиби М.І. Пирогова Державні закупівлі
Сторінки історії пироговської садиби Вишня Історичні витоки створення музею-садиби М.І. Пирогова Керівники музею Таємниці довготривалого збереження тіла М.І.Пирогова Щоденник геніального вченого вражає і сьогодні З історії церкви-некрополя М.І.Пирогова Листування М.І.Пирогова з баронесою Е.Ф.Раден – що за ним? Лікарська практика М.І.Пирогова в садибі Вишня Мировий посередник М.І.Пирогов та селянська реформа 1861 р. Пироговські з’їзди та читання як форма популяризації наукової спадщини М.І. Пирогова Чарівний світ садиби Вишня

Собчук Галина Семенівна


 Генеральний директор Національного музею-садиби М. І. Пирогова (1968 - 2010 рр.).

 


     

     Народилась 6 січня 1930 року в с. Малинки Красилівського району Хмельницької області. 1954 року закінчила Вінницький медичний інститут ім. М. І. Пирогова, після чого працювала лікарем у сільських лікарнях Хмельницької області. 1960 року закінчила ординатуру Вінницького медичного інституту ім. М. І. Пирогова. Працювала у Вінницькій обласній лікарні ім. М. І. Пирогова, Вінницькій облсанепідстанції. 1961 року була прийнята на посаду наукового співробітника музею-садиби М. І. Пирогова. Згідно з наказом МОЗ УРСР від 4 вересня 1968 року призначена його директором.

     На посаді директора проявила чимало ініціативи і наполегливості для системного і послідовного покращення роботи музею, поповнення його фондів, розширення та створення нових експозицій. Її заслуга полягає в розробці тематико-експозиційних планів, організації докорінної реконструкції існуючих і створенні нових експозицій усього музейного комплексу.
     У будинку М. І. Пирогова здійснено капітальний ремонт даху, виконано переобладнання освітлення, інтер’єру відповідно до поновленого, розширеного і логічно систематизованого експозиційного наповнення зал. Ілюстративна складова експозиції регулярно поповнювалась творами тематичного живопису.
     Капітально відремонтована меморіальна аптека. У ній з використанням спеціально виготовлених і антикварних меблів, костюмованих скульптур, аутентичних начиння, інструментів, пироговських рецептів була відтворена експозиція власне аптеки і лікарні (приймальна, операційна) видатного хірурга.
     Здійснена повна реставрація родинної церкви-некрополя М. І. Пирогова: відновлені дерев’яні і металеві конструкції даху, бань церкви і дзвіниці, стеля, підлога, вікна, двері, кольоровим металом обшиті бані, позолочені хрести. Відреставровані конструкція іконостасу, вівтар, іконографічний розпис стін, наявні та написані відсутні ікони. Приміщення храму було освячено і відкрито для проведення богослужінь і відвідувачів меморіалу.
     У музеї докорінно розширено і зміцнено господарську частину: спроектовано та побудовано адміністративний корпус з актовою кінолекційною залою, споруджено паркан з аркою головного входу до музею, здійснено асфальтування і облаштування паркових алей і доріжок садиби. Побудовано артезіанську свердловину з водогоном і системою водовідведення, газопровід, газову котельню з мережею централізованого опалення, створено нову систему електропостачання, докорінно покращено зовнішнє і експозиційне освітлення. Науковий відділ фондів був розташований у окремому приміщенні.

     Протягом багатьох років Г. С. Собчук разом з провідними вченими України та Росії організовувала та брала участь у виконанні 6 (з 1973 по 2005 рр.) унікальних наукових робіт з ребальзамування тіла М. І. Пирогова, проведенні профілактичних робіт, направлених на подальше його збереження в природному середовищі. Для цього в музеї було створено і обладнано відповідне лабораторне приміщення. У склепі споруджений захисний герметичний саркофаг для труни з набальзамованим тілом М. І. Пирогова, створено спеціальне освітлення для його огляду відвідувачами.

     За 42 роки роботи Г. С. Собчук музей активно розгорнув діяльність у статусі наукової установи. Він став навчальною базою Вінницького медичного університету. Тут регулярно проводяться заняття з історії медицини, засідання студентських наукових гуртків. Разом з МОЗ України, ВНМУ, обласним управлінням охорони здоров'я музей був одним з організаторів проведення у Вінниці значних наукових форумів, присвячених М. І. Пирогову, серед яких – виїзна сесія Академії медичних наук, Пироговські читання, з'їзди, наукові конференції.

     Фондове зібрання музею збільшилось до понад 16 тисяч одиниць. Річна кількість відвідувачів у «найурожайніші роки» (середина 1980-х рр.) досягнула 360 тис., тоді ж проводилось до 15 тисяч екскурсій.

     Г. С. Собчук є автором понад 100 публікацій з історії медицини, в т. ч. двох монографій. За відбудову музею і використання його для широкої пропаганди вітчизняної медичної науки Г. С. Собчук удостоєна звання Лауреата Державної премії України. За вагомий особистий внесок у збереженні історико-культурної спадщини українського народу, високий професіоналізм їй присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

     Під керівництвом Г. С. Собчук музей-садиба М. І. Пирогова став одним із кращих в Україні і 1997 р. пироговському меморіалу у Вишні присвоєно статус національного.

 

     На фото: Г. С. Собчук з колективом музею (середина 1990-х рр.)


 
Мапа сайту  E-mail  На головну  
Вверх
Made in: METASTUDIO
Copyright © 2006-2019 Національний музей-садиба М.І. Пирогова. Вінниця, Україна