Національний музей-садиба М.І. Пирогова Українська мова English language
Н.И. Пирогов
Національний музей-садиба М.І. Пирогова"Быть счастливым счастьем других - вот настоящее счастье, вот жизни земной идеал."
Про музей Адреса, транспорт, контакти Інформація для відвідувачів Наукова діяльність, друковані видання Експозиції Фотогалерея До 75-річчя Національного музею-садиби М.І. Пирогова Державні закупівлі
Зала №1 Зала №2 Зала №3 Зала №4 Зала №5 Зала №6 Зала №7 Зала №8 Зала №9 Зала №10 Вестибюль Музей-аптека М. І. Пирогова Церква-некрополь Територія музею

Територія музею-садиби М. І. Пирогова

М. І. Пирогов придбав свою садибу 1859 року у м. Києві, коли працював попечителем Київського навчального округу, а з виходом у відставку 1861 року оселився тут. Садиба з трьох сторін була оточена дубовим і березовим лісами, а з четвертої - розмістився великий став. Тут він мав змогу зайнятися сільським господарством, вирощуванням лікарських рослин та найулюбленіших квітів – троянд.

 

Особливо любив Микола Іванович доглядати за посадженим ним садом, де росло понад 2000 фруктових дерев і кущів, і виноградником, вирощував овочі, сільськогосподарські культури,  жито і пшеницю, які називали «пироговськими».

Проте найголовнішим заняттям Пирогова був прийом і лікування хворих та турбота про їх здоров'я.

Господар садиби, знаючи про цілющу силу рослин, широко використовував їх при лікуванні хворих.

Ялина, посаджена М.І. Пироговим у 1862р.
Ялина, посаджена
М. І. Пироговим 1862р.
У парку меморіальної садиби росте ялина, яку 1862 року посадив М. І. Пирогов. Люди до цього часу вірять у її чудодійну силу і намагаються доторкнутися до могутнього стовбура. Ялинову смолу (живицю) лікар використовував у своїй багаторічній практиці як ранозагоювальний, знеболюючий засіб та при нервовому збудженні.

Під час Кримської війни (1853 - 1856 рр.) Микола Іванович використовував напій живиці з молодих пагонів при цинзі і радив його хворим і пораненим як хороший вітамінний засіб.

Розкішно почувають себе в пироговській садибі кущі бузини чорної.Чай із її квітів М. І. Пирогов використовував при лікуванні хворих як потогінний засіб. Бузину з ромашкою і  липовим цвітом радив для полоскання горла.

Навколо будинку росте барвінок. Препарати з цієї рослини Микола Іванович використовував у своїй лікарській практиці як в'яжучі, кровозупиняючі, ранозагоювальні, протимікробні, послаблюючі, знеболюючі, загальнозміцнюючі і судиннорозширюючі засоби.

На території меморіальної садиби є чудове місце, де М. І. Пирогов любив відпочивати. Мова йде про стару липову алею. Вікові дерева пам'ятають чудесного лікаря і його пацієнтів, що приходили за допомогою.

В арсеналі ліків Миколи Івановича були листя і квіти липи, які з глибини віків вважаються дуже ефективним лікувальним засобом. Липовий чай він радив вживати хворим як потогінний засіб.

Збереглася також криниця М. І. Пирогова, вода якої має цілющі властивості.

     1947 року на території садиби встановлений пам'ятник ученому. Справа біля центрального входу відвідувачів музею зустрічає пям'ятна стела, встановлена з нагоди 100-річчя Товариства Червоного Хреста, засновником якого є М. І. Пирогов.

Мапа сайту  E-mail  На головну  
Вверх
Made in: METASTUDIO
Copyright © 2006-2019 Національний музей-садиба М.І. Пирогова. Вінниця, Україна