Національний музей-садиба М.І. Пирогова Українська мова Руский язык English language
Н.И. Пирогов
Національний музей-садиба М.І. Пирогова"Быть счастливым счастьем других - вот настоящее счастье, вот жизни земной идеал."
Про музей Експозиції Наукова діяльність Послуги Фотогалерея Контакти Державні закупівлі Оголошення
Зала №1 Зала №2 Зала №3 Зала №4 Зала №5 Зала №6 Зала №7 Зала №8 Зала №9 Зала №10 Вестибюль Аптека Церква-некрополь Територія музею

Територія музею-садиби М.І. Пирогова

Територія музею-садиби М.І. Пирогова. (Поділля, Вінниччина, садиба Вишня). 
Музей славетного вченого, творця воєнно-польової хірургії, талановитого лікаря і педагога розміщений у мальовничому і одному з найпривабливіших куточків Поділля, на Вінниччині, у його садибі Вишня.

Природа щедро обдарувала садибу своїми красотами. Вона приваблива і весняними ранками, і сонячними літніми днями, і туманною осінньою порою, і вкритою взимку сріблясто-білою ковдрою.

Музей-садиба М.І. Пирогова знаходиться у тій місцині природи, яка ізольована від міського шуму і загазованості. Зі слів відвідувачів „садиба нагадує рай", де паморочиться голова від невимовно чистого повітря, духмяних пахощів та різнобарв'я квітів.

М.І. Пирогов, перш ніж придбати садибу, в лабораторії Київського університету св. Володимира вивчив хімічний склад ґрунту. Його спокусила благодатна за своєю якістю земля і чудове місце. Садиба з трьох сторін була оточена дубовим і березовим лісами, а з четвертої - розмістився великий став. Тут він мав змогу зайнятися сільським господарством, вирощуванням лікарських рослин та найулюбленіших квітів - троянд, які приносили йому душевну насолоду. В листі до О.А. Оберміллера від 27 квітня 1880 року Пирогов писав: „У мене зібрано близько 300 сортів троянд, серед них є троянди німецьких, англійських, марокканських, французьких сортів. Ці троянди я хотів би показати друзям".

Ялина, посаджена М.І. Пироговим у 1862р.
Ялина, посаджена М.І. Пироговим у 1862р.

Особливо любив Микола Іванович доглядати за посадженим ним прекрасним садом, де росло понад 2000 фруктових дерев, і виноградником. А ще був задоволений, коли розхвалювали вирощені ним жито і пшеницю, які так і називали - „пироговські". Микола Іванович запрошував друзів до себе на відпочинок. Ось як він пише про це, зокрема, Є.Ф. Раден: „Якщо ви відчуєте коли-небудь втому від суєти при дворі і надумаєте мандрувати заради душевного відпочинку, то оберіть напрямок південно-західний і подаруйте мені щастя бачити вас в моєму маєтку і зустріти вас на станції залізничної колії Вінниця.

Я віддам вам у повне розпорядження мій виноградник з франкенталерним виноградом і мої кущі, доглядом за якими я в цю хвилину зайнятий"'.

Проте найголовнішим заняттям Пирогова був прийом і лікування хворих та турбота про їх здоров'я. Він створив першу на Поділлі лікарню, особисто довів необхідність надання медичної допомоги сільському населенню і показав, як її слід організовувати.

Гарні результати лікування вражали і самого Миколу Івановича. Він пояснював це тим, що хворі були розміщені в селянських хатах, і правильно організованою медичною допомогою. Саме тут він довів визначну роль організації медичної допомоги при лікуванні сільського населення. Хворих до ”чудесною лікаря" було досить багато, вони тягнулися до нього з усього південно-західного краю і з більш віддалених місцевостей.

Пам'ятна стела. Архітектор В. Непорожній
Пам'ятна стела.
Архітектор В. Непорожній  

Господар садиби, знаючи про цілющу силу рослин, широко використовував їх при лікуванні хворих. Адже більш як третина ліків, які він застосовував у  своїй практиці, рослинного походження. Фармацевтична рецептура Пирогова була   у різних лікарських формах: настоях, порошках,  мазях, різноманітних зборах трав, так званих складних ліках і ін.

У парку меморіальної садиби ростуть дві пишні красуні - ялини. Це їх понад 140 років тому Микола Іванович посадив власноручно. Люди до цього часу вірять у чудодійну силу пироговських ялин, намагаються доторкнутися до їхніх могутніх стовбурів. Ялинову смолу (живицю) лікар використовував у своїй багаторічній практиці як ранозагоювальний, знеболюючий засіб  та при нервовому збудженні.

Під час Кримської війни (1853 - 1856 рр.) Микола Іванович використовував напій живиці молодих пагонів при цинзі і як хороший вітамінний засіб.

Розкішно почувають себе в пироговській садибі кущі бузини чорної, пахощі якої при цвітінні розповсюджуються далеко. Чай із квітів бузини Пирогов використовував при лікуванні хворих як потогінний засіб і пити його радив гарячим. Сам теж звертався до цілющого бузинового напою. Бузину у складі з ромашкою, липовим цвітом - радив  для полоскання горла.

Навколо будинку, що нині є головним корпусом музею, зеленою ковдрою розстелився барвінок. Препарати з цієї рослини Микола Іванович використовував у своїй лікарській практиці як в'яжучі, кровозупиняючі, ранозагоювальні, протимікробні, послаблюючі, знеболюючі, загальнозміцнюючі, судиннорозширюючі засоби.

На території меморіальної садиби є чудове місце, де любив прогулюватися та відпочивати патріарх вітчизняної медицини. Мова йде про липову алею. Старі вікові липи пам'ятають чудесного лікаря, пацієнтів, що приходили до нього з усіх усюд за допомогою. Тому-то він ні на мить не розлучався зі своїм кишеньковим хірургічним набором.

Пам'ятний знак на місці, де знаходилась лікарня М.І. Пирогова
Пам'ятний знак на місці, де знаходилась лікарня М.І. Пирогова
В арсеналі ліків Миколи Івановича були листя і квіти липи, які з глибини віків вважаються дуже ефективним і лікувальним засобом. Як потогінний, він радив хворим вживати чудодійний липовий чай.

З давніх-давен слов'яни вважали липу священним деревом і оточували її особливим культом. До речі, іконостас в церкві-некрополі М.І. Пирогова теж виготовлено з липи. Рослинний світ садиби своїм багатством і розмаїттям вражав пацієнтів, а чисте повітря зцілювало їх від недугів. Нерідко у класичній літературі Пирогова зустрічаємо його поради хворим і пораненим, поряд із вживанням ліків, якомога більше бувати на свіжому повітрі, яке благодійно впливає на слабкий організм.

Збереглася також криниця, вода якої має цілющі властивості.

Пам'ятник М.І. Пирогову. Скульптор І. Крестовський, 1947р.
Пам'ятник М.І. Пирогову. Скульптор І. Крестовський, 1947р.

На території садиби у 1947 році встановлений пам'ятник М.І. Пирогову. Справа біля центрального входу відвідувачів музею зустрічає пям'ятна стела, споруджена з нагоди 100-річчя вітчизняного Товариства Червоного Хреста, основоположником якого був М.І. Пирогов.

У багатотомній книзі відгуків екскурсанти висловлюють працівникам музею щирі слова вдячності за збереження музею-садиби всесвітньо-відомого вченого. „Велика подяка співробітникам музею за утримання пироговської садиби у зразковому порядку", - діляться своїми враженнями донеччани.

Перегорнувши наступну сторінку, читаємо відгук новокаховчан: „Ваш музей - це найяскравіша перлина світу". А гість із Санкт-Петербурга впевнений, що „...музей навчає нас, як потрібно жити, працювати і служити Вітчизні".

Мапа сайту  E-mail  На головну  
Вверх
Made in: METASTUDIO
Copyright © 2006 Національний музей-садиба М.І. Пирогова. Вінниця, Україна