Гунько Петро Маркович
Генеральний директор
Національного музею-садиби М. І. Пирогова (2010-2020 рр.)

Народився 1 липня 1949 року на хуторі Прилуцькому Калинівського району Вінницької області. Отримав середню медичну освіту, працював фельдшером у дільничних лікарнях та служив на розвідувальному кораблі Чорноморського флоту, де брав участь у бойових діях на території інших держав і отримав статус учасника бойових дій. У 1979 році закінчив з відзнакою Вінницький медичний інститут ім. М. І. Пирогова. Очолював профспілковий санаторій «Хмільник» та Вінницьку обласну клінічну лікарню ім. М. І. Пирогова. З серпня 2010 року по травень 2020 року П. М. Гунько – генеральний директор Національного музею-садиби М. І. Пирогова.
Гунько П. М. – Заслужений лікар України, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, кандидат медичних наук, доцент.
За його ініціативи колектив музею брав активну участь в організації та проведенні урочистостей з нагоди 200-річчя від дня народження М. І. Пирогова, які проводились спільно з Вінницьким національним медичним університетом (ВНМУ) ім. М. І. Пирогова, представниками влади, МОЗ, вченими України. До цієї події в музеї створено залу пам’яті вченого.
Як генеральний директор Гунько П. М. доклав багато зусиль для покращення благоустрою території садиби та музею.
На ділянці старого меморіального саду висаджено понад 400 саджанців молодих дерев яблуневого саду, які вже цвітуть та плодоносять.
Висаджено алею колоновидних туй та понад 200 інших дерев.
Великі зусилля затрачені під керівництвом П. М. Гунька на реекспозицію залів головного корпусу, зроблено поточний ремонт залів та оновлено музейне обладнання.
Встановлено кондиціонер та сушильний мультикомплекс для підтримки температурно-вологісного режиму в склепі, де зберігається тіло М. І. Пирогова.
Особливою заслугою генерального директора стало десяте ребальзамування тіла видатного вченого у 2018 році. За його ініціативи було створено Пироговську комісію на чолі з ректором ВНМУ академіком Морозом В. М. у складі українських вчених. Співголовами комісії було обрано Гунька П. М. (к. м. н., генерального директора Національного музею-садиби М. І. Пирогова) та Гумінського Ю. Й. (д. м. н., проректора ВНМУ з науково-педагогічної роботи).
Пироговською комісією була сформована робоча група на чолі з Гуньком П. М., яка забезпечила організацію та створення всіх необхідних умов для проведення ребальзамування з метою продовження наукового експерименту і збереження набальзамованого тіла в природних умовах.
Десяте ребальзамування тіла М. І. Пирогова має велике значення ще й тому, що воно було проведено виключно українськими вченими, які об’єднали свої наукові напрацювання для відродження школи бальзамування в Україні.
Гунько П. М. автор 169 наукових праць, в тому числі, 10 монографій. За заслуги перед державою він нагороджений медалями «За військову доблесть» (1970 р.), «За трудову доблесть» (1976 р.), Почесними грамотами Кабінету Міністрів України, Верховної Ради, Міністерства охорони здоров’я України, двічі був занесений на обласну Дошку пошани «Праця і звитяга Вінничан», обирався депутатом міської Ради м. Хмільника трьох скликань та депутатом вінницької обласної Ради трьох скликань, Почесний громадянин Хмільникського району.
На фото: П. М. Гунько з колективом музею.

|