Таємниці довготривалого збереження тіла М.І.Пирогова
Питання щодо збереження тіла М. І. Пирогова і перетворення його будинку в музей вперше були порушені на початку 20-х років ХХ століття Вінницьким науковим товариством лікарів на чолі з доктором медицини М. М. Болярським та учасниками І Всеукраїнського з’їзду хірургів.
Перше ребальзамування було передбачено на літо 1941 року, але перешкодила війна. Лише в травні 1945 року вченим вдалося відновити зовнішність М. І. Пирогова та значно уповільнити процес розпаду тканин.
Фахівці стверджували, що це єдиний у світовій науці випадок, коли тіло, яке знаходилось у несприятливих умовах, без належного догляду протягом 64 років після смерті, було реставровано (рис. 1).
Наступні роботи з ребальзамування проводились вченими в 1956 і 1973 роках. У зв’язку з тим, що в установах Національної академії наук України не проводились такі дослідження, понад тридцять років (1979–2011) ребальзамуванням тіла М. І. Пирогова займалися вчені НДЦ «ВІЛАР» (м. Москва), які дотримувались режиму суворої таємності.
За цей період тіло М. І. Пирогова двічі (1979 р., 1988 р.) було транспортовано до Москви. Науковцями було запропоновано низку заходів щодо довготривалого збереження набальзамованого тіла М. І. Пирогова в природних умовах та покращення його експонування. З цією метою в 1981–1982 рр. введена в експлуатацію спеціальна система освітлення та встановлено новий гермосаркофаг (рис. 2).
Починаючи з 1994 року, наступні планові ребальзамування тіла М. І. Пирогова (2000 р., 2005 р., 2011 р.) проводились в м. Вінниці в спеціально обладнаній лабораторії Національного музею-садиби М. І. Пирогова.
Знаковим стало десяте ребальзамування (2018 р.). Спосіб зберігання та загроза втрати тіла М. І. Пирогова вимагали термінових дій, тому керівництво музею звернулось до вітчизняних вчених та судово-медичних експертів щодо вирішення цієї проблеми. І це стало справою честі медиків України. Робоча група, до складу якої входили вчені Вінниці, Києва, Сум, науковці Національного музею-садиби М. І. Пирогова, взяла на себе величезну відповідальність за проведення унікального наукового експерименту, який не має аналогів не тільки в Україні, але й у Європі. Проведено безкоштовно гістологічні та бактеріологічні дослідження тіла М. І. Пирогова (м. Вінниця), електронно-мікроскопічне вивчення фрагментів шкіри, м’язів та кісток (м. Суми), здійснено якісний та кількісний аналіз бальзамуючого розчину (м. Київ). З метою наукового дослідження діагностичним центром «Медіскан» проведено мультиспіральну комп’ютерну томографію тіла М. І. Пирогова з 3D-реконструкцією (м. Вінниця). Розроблено нову модель комбінезону, в якому зберігається тіло вченого (м. Київ), технології його герметизації та вакуумізації (м. Вінниця). Комбінезон безкоштовно виготовило приватне підприємство «Фірма МЕД» (м. Вінниця).
Десяте ребальзамування тіла М. І. Пирогова, яке проведено виключно вітчизняними вченими, свідчить про високий рівень вітчизняної медичної науки та відродження школи бальзамування в Україні.
Таким чином, унікальний науковий експеримент продовжується.
Науковці музею і вчені Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова постійно здійснюють планові науково-профілактичні роботи по збереженню набальзамованого тіла М. І. Пирогова та науково-медичний контроль за станом його зберігання, ведуть необхідну наукову документацію. Важливість проведення цих заходів, як стверджують академіки НАН України, «будуть сприяти належному утриманню національних цінностей України».
На фото:
Тіло М. І. Пирогова після першого ребальзамування. 1946 р.
Гермосаркофаг над труною з тілом М. І. Пирогова. 1982 р.
Підготувала Зінаїда Мартинова, головний зберігач музею |