«Люблю и уважаю молодость, потому что помню свою»
(надпись на портрете, подаренном Пироговым студентам Киевского университета в 1861 г.)
«Служите верно науке и правде и живите так, чтобы состарившись, могли безупречно вспоминать вашу и уважать чужую молодость»
(речь Н.И. Пирогова при прощании со студентами университета св. Владимира)
Зала №6
М.І. Пирогов – попечитель навчальних округів, керівник Професорського інституту за кордоном
Збірка літературно-педагогічних статей М.І. Пирогова
Повернувшись з Кримської війни,М.І.Пирогов звернувся з проханням про відставку і перейшов на адміністративно-педагогічну роботу. 1856 року його призначили попечителем Одеського навчального округу.
Прийнявши нові повноваження, він розгорнув енергійну діяльність. В Одесі на базі Рішельєвського ліцею був створений перший на півдні теперішньої України Одеський університет.
Однак з низки суб’єктивних причин вчений змушений був залишити Одесу.
В липні 1858 року його перевели на таку ж посаду до Києва. М.І.Пирогов не зрадив своїм принципам. Він посприяв відкриттю недільних шкіл, у забезпеченні роботи яких активну участь взяли Т.Г.Шевченко і М.П.Драгоманов, студенти Київського університету Св. Володимира.
Діяльність попечителя призвела до конфлікту з Київським генерал-губернатором і його оточенням. 13 березня 1861 року М.І.Пирогова звільнили з посади.
З Києва М.І.Пирогов з сім’єю переїхав до придбаної ним неподалік Вінниці садиби. 1862-1866 роки Микола Іванович провів у відрядженні за кордоном. Йому запропонували керувати стажуванням молодих вчених різних спеціальностей на базі європейських університетів.М.І.Пирогов детально вивчав організацію тогочасної університетської освіти, опублікував важливу наукову працю «Основи загальної воєнно-польової хірургії» (1865 р).
Проживаючи у Німеччині, виїздив до пораненого Джузеппе Гарібальді, оглянув його, встановив характер пораненняі порадив дієвий метод лікування, який посприяв одужанню пацієнта.
Від 1866 року остаточно оселився у своєму маєтку Вишня.
Матеріали експозиції розкривають адміністративно-педагогічну діяльність М.І.Пирогова в Одесі, Києві та за кордоном, представлені світлини, документи, твори живопису і графіки, які відображають події того періоду.